Historie klubu

Stručná historie Army Ústí nad Labem – „vzpomínkové retro pana Františka Pličky“

V loňském roce oslavoval Fotbalový klub Ústí nad Labem devadesát let. Činnost začal pod názvem Slávia. Členy byli včetně jiných sportovních odvětví i fotbalisté. Z této doby se nezachovaly podrobnější údaje.

Teprve po roce 1945 jsou k dispozici veškeré výsledky mistrovských, pohárových zápasů včetně střelců branek. Tabulky odehraných ročníků a kádry mužstev. Nechybí kompletní přehled všech mezinárodních utkání (do roku 2017 jich sehráli ústečtí 150; historicky první se uskutečnil 24. června 1947 a to SK Ústí – WAC Wien 4:1!). V archivu se nalézá i dostupná fotodokumentace.

Nově vzniknuvší Český sportovní klub (ČSK) Ústí nad Labem byl oficiálně založen 6. srpna 1945 na valné hromadě konané v Národním domě (předsedou byl zvolen J. Šrámek). Klub byl zařazen v rámci Radějovy župy sídlící v Mostě do 1.B třídy (spolu s Chabařovicemi, Krásným Březnem, Trmicemi atd.) a hrál zprvu své zápasy v Předlicích, aby se zhruba po roce přestěhoval na Městský stadion.

V ročníku 1945/1946 došlo k překvapení. Když Chabařovice na úkor Ústí nad Labem postoupily! V následujícím ročníku si týmy své pozice vyměnily a ČSK Ústí n.L. se stal logicky nejlepším klubem okresu na několik desetiletí…

„Zlatá padesátá léta“, kdy Arma dvakrát v roce 1952 a v sezóně 1958/1959 působila mezi elitou československé kopané v 1. lize! Toto období sepsal báječně a výstižně pan Stanislav Ehnert ve své knize „Arma do toho“ (rok vydání 2006).

V roce 1951 čekal ústecké příznivce, kteří své hochy jezdili povzbuzovat i na venkovní utkání maraton zápasů. V nově zřízeném československém poháru postoupili semifinalisté do mistrovství republiky (1. ligy) – mezi nimi i Armaturka Ústí. Poprvé v historii! (Krajské soutěže hrány bez nároku na postup?!)

Premiérový start v nejvyšší soutěži se nevydařil. Nováčkovský elán nesmazal daň z nezkušenosti. Tým v ryze amatérských podmínkách na nevyhovujícím hřišti s antukovým povrchem dosáhl sice několika lichotivých výsledků (výhra s ATK na Strahově 1:0, domácí výhra nad Spartou 4:2!), ale na záchranu to však nestačilo…

Následující ročník přišla reorganizace a z ligy – přesněji přeboru republiky – nezůstal kámen na kameni. Byly direktivně vytvořeny dobrovolné sportovní organizace. armaturka se přejmenovala na Spartak (těžké a všeobecné strojírenství). Je kuriozitou, že některé kluby si určené názvy, ku příkladu Baník, Slovan, Sparta či Slavoj, ponechaly dodnes.

Čas běžel dál. V roce 1956 se trenérského postu ujal Karel Kosař a jak se později ukázalo, stal se z něj jeden z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších lodivodů. V ročníku 1957/1958 obsadil Spartak Ústí nad Labem druhé postupové místo! Vysněná 1. liga podruhé v Ústí nad Labem! Památný den pro Ústecké znamenal 26. červen 1957, kdy byla na Stadionu 1. máje zprovozněna travnatá hrací plocha. Do ligového ročníku 1958/1959 šel Spartak poměrně s optimismem. Bohužel ztráta dvou bodů znamenala sestup. Arma, chcete-li Spartak, zřejmě s nejlepším mužstvem v celé historii „tančila opět jedno léto“.

A jsme v období fotbalové euforie celého Československa, potažmo Ústí nad Labem. Reprezentační mužstvo se probojovalo na mistrovství světa 1962 v Chile do finále s Brazílií (1:3).

Ústí nad Labem mělo v ročnících 1961/1962 a 1962/1963 dva zástupce ve II. lize – Spartak a Chemičku.

Další úspěšné účinkování Spartaku ve II. lize. Ročníky 1968 – 1972 se hrálo i se slovenskými celky! Za zaznamenání stojí zájezd Spartaku do arabských zemí Sýrie a Libanonu. V prosinci 1969 zde Arma sehrála 5 zápasů před televizními kamerami. „Čas oponou trhnul…“

Po zrušení II. ligy od ročníku 1977/1978 hrál Spartak střídavě českou národní ligu a po dalších reorganizacích I. či II. ČNL.

Zatímco česká společnost po sametové revoluci v listopadu 1989 těšila a věřila v lepší zítřky – léta 1989 a 1990 jsou zapsána v historii Army černým písmem. K.O. pro ústecký fotbal znamenalo vyloučení z II. NFL. Ročník 1989/1990, „za poskytnutí úplaty a následné ovlivnění výsledku“ disciplinární komise suspendovala Spartak do krajského přeboru. Stadion 1. máje se zahalil do černého sukna.

V důsledku rozdělení Československa na dva samostatné státy (od 1. 1. 1993) byly pochopitelně rozděleny i fotbalové soutěže.

Z krajského přeboru před branami I. ligy?!

V roce 1991 vstupuje rázně do ústeckého fotbalu podnikatel Oldřich Suchánek se svojí firmou GGS (GamesGastronomic Sport) a sponzoroval ústecký fotbalový klub. Na jeho působení v ústeckém fotbalu se názory liší, přesto v něm zanechal výraznou stopu. Mnohatisícové návštěvy byly pravidlem (alespoň v obdobích, kdy se dařilo; např. 4. kolo poháru ČMFS – Ústí – Sparta 8.000 diváků!).

V ročníku 1992/1993 oba divizní zástupci Ústecka FK GGS Ústí n.L. a Český Lev Tonaso Neštěmice postoupili do České fotbalové ligy (3. nejvyšší soutěž)! Následující ročník 1993/1994 přinesl Armě GGS po pěti letém úsilí další postup z ČFL do II. ligy (naopak Neštěmice neminul sestup).

Nejnadějnější, nejdramatičtější a nejrozporuplnější ročník byl ročník 1994/1995 v němž se poprvé za výhru započítávaly tři body. Arma byla po podzimu v nadějích a před prvoligovými branami držela senzační druhé postupové místo. Jaro vše zhatilo! Zřejmě neutěšená finanční situace vyústila ve vnitroklubovou krizi. Slabou náplastí byla výhra 3:2 nad Blšany – poprvé televizní přenos z Ústí nad Labem. Konečné osmé místo bylo krutým rozčarováním. To byl začátek konce. Arma hraje ještě další dva ročníky II. ligy, ale to už se Suchánkův titanic začíná potápět.

Ročník 1997/1998 už je tristní. Katastrofický scénář se stává skutečností. Po podzimu poslední místo. Ústí bylo pro nenastoupení ke třem utkáním v jarní sezóně grémiem druholigových klubů vyloušeno a udělena byla pokuta ve výši 3 milionů…

Ročník 1998/1999 se hrál bez týmů reprezentujících krajské město! Čest praporu zachraňoval Český Lev Neštěmice hrající úspěšně již šestý ročník v divizi. Sportovním gestem bylo podepsání smlouvy oddílů FK N.R.C. Všebořice (I. A třída) s nově ustanoveným Fotbalovým klubem Ústí nad Labem (8.10.1998).

Od ročníku 1999/2000 se tedy začíná od píky. Nováček oblastního (krajského) přeboru začal s elánem, ale postupně ztrácel dech a obsadil až čtvrté místo. Zatímco konsolidovaný tým ČL Neštěmice vstupoval podeváté v řadě do boje o body v soutěžích řízených ČMFS, jeho rival Městský fotbalový klub Ústí nad Labem navazující na tradice SK, Armaturky, Spartaku, GGS se ve druhém roce svého vzkříšení nachází v období plném kvasu a nenadálých změn! MFK Ústí nad Labem napodobuje neštěmické hráče z léta 1992 a ze 4. místa v oblastním přeboru se, díky šťastné shodě okolností a zásluhou dotace z městské poklady (poprvé od sametové revoluce), nečekaně ocitá tam, kam svou tradicí nesporně patří – v republikové soutěži (i když zásluhou diplomacie a administrativní cestou).

V divizním ročníku 2000/2001 – 4. Neštěmice, 10. FK Ústí n.L.

Ročníky 2002/2003 a 2003/2004. To byla báječná léta, která přinesla dva postupy za sebou! Sportovní ředitel V.Musílek, poučen z předchozího (ne)zdaru Suchánka, angažoval do funkce trenéra Václava Ryse, zřejmě největšího znalce ústeckého fotbalu a právě on vytvořil partu, která táhla za jeden provaz!

Ročník 2004/2005. Hola, hola – liga volá! Byť „jen“ ta druhá. Ale zaplaťpánbůh za ní! Úspěšného trenéra Václava Ryse nahrazuje Michal Zach. Také v hráčském kádru dochází (dle mínění laiků) k necitlivým změnám. S Teplicemi pokračuje spolupráce ohledně hostování hráčů. Hrací plocha Městského stadionu se rekonstruuje (nový trávník, tartanová dráha), tak se hrálo v azylu důstojného stánku teplických Stínadel. Slabé návštěvy neodpovídaly významu soutěže. Podle toho to také dopadlo – 12. místo, nic moc!

Další ročník 2005/2006 byl pro ústecký fotbal opět hektický. Po 17 letech v podstatě ignorování nejpopulárnějšího sportu se zdejší městští radní konečně rozhodli fotbalu pomoci! V Ústí nad Labem nebylo možné sehnat sponzora. Zprivatizovaný průmysl se mnohdy stal majetkem zahraničních investorů, bohužel… Kde nic není, ani čert (sport, fotbal) nebere… Dotace ze svazu jdou na provoz a chod mládežnických týmů.

Trenérem byl jmenován Jiří Plíšek (mj. objevitel nejdražšího hráče, který kdy za Ústí hrál – Edin Džeko (Bosna a Hercegovina)). Opět došlo k výrazné obměně hráčského kádru. Důležité bylo, že klub dostal od ČMFS výjimku a tak se po sedmnáctiměsíčním půstu vrátil z vyhnanství. Na Městském stadionu byly instalovány buňky se šatnami a sociálním zařízením (na krajské město rarita, na stařičké tribuně byly nainstalovány modré laminátové sedačky. Pro úplnost to nejpodstatnější: Třetí místo za Kladnem a Českými Budějovicemi bylo víc než lichotivé!

Ročník 2006/2007 a jdeme do finiše. To už do ústeckého fotbalu vstupuje Svatopluk Habanec, který se stal, jak se později ukázalo, jedním z nejúspěšnějších trenérů v historii!

2007/2008 – začíná veleúspěšná éra Svatoplukova… Po nevydařeném vstupu do podzimní sezóny převzal 7. kole za Libora Palu trenérské žezlo Svatopluk Habanec. Nakonec Arma skončila na 12. místě. Pozitivní bylo snad jen otevření nové, tzv. malé, tribuny pro 526 sedících diváků (trochu okresní formát, nemyslíte? No budiž...).

2008/2009 – pátým rokem v řadě hrál FK Ústí nad Labem II. ligu a vyrovnal tak rekord z let 1959 až 1964! Kladem bylo získání několika hráčů z hostování na přestup. Senzací pak bylo vítězství ve vršovickém Dolíčku proti Bohemians Praha 1:0.

2009/2010 – po jednapadesáti letech je Arma prvoligová! Rozhodlo se o tom na hřišti i u zeleného stolu. Ligové shromáždění odsouhlasilo většinou hlasů účast Ústí nad Labem v I. lize. Sportovní stránka naštěstí vyhrála nad spekulacemi! Arma bude hrát zápasy zásluhou Františka Hrdličky v Teplicích. Stadion v Ústí nesplňoval ligové předpisy.

2010/2011 – Dobrý den Československý fotbalový svaze! Tak jsme se konečně dočkali! Do třetice všeho dobrého se bohužel nekonalo. V exilu bojující Arma na ligový peloton nestačila. Kladem bylo několik solidních výsledků. Derby s Teplicemi 0:2 (sledovalo přes 7 tisíc diváků), odveta 1:2. Pořadí: 1. Plzeň 69, 2. Sparta 68, … 15. Brno 24, 16. Ústí nad Labem 19 bodů.

2011/2012 – Že po hodech bývá půst? Nikoliv v tomto případě týkající se Army! Ta naopak své příznivce potěšila. Místo krize se tým semknul a přes negativní prognózy jistě kráčí za postupem, „ale zároveň se mu každým dalším kolem vzdaluje. Rekonstrukce nevyhovujícího stadionu se za poslední rok nepohnula ani o milimetr a s další výjimkou už lídr II. ligy počítat nemůže. Místo návratu mezi elitu, tak paradoxně může přijít sešup do třetí ligy (citace Deník Sport)“. Arma vyhrála ligu o šest bodů před Jihlavou. Kvůli nevyhovujícímu zázemí – jak se ostatně dalo čekat – neobdržela od licenční komise FAČR potřebné posvěcení…

2012/2013 – „Sezona skončila – zapomeňte“. Tak se výstižně vyjádřil František Štván k tomuto ročníku. Po šesti a půl letech odchází trenérská ikona Svatopluk Habanec, jehož nahradil bývalý reprezentant Přemysl Bičovský. Konečné 10. místo namlsaným ústeckým fandům „nechutnalo“ – nelze se divit. Ledy však začaly pukat a propó se začalo blýskat na lepší časy! V dubnu se diváci a příznivci rozloučili se starou hlavní tribunou (z roku 1927!). Začala její demolice. Chodilo se na tribunku „Pod Holoměří“.

2013/2014 – Opět trenérská výměna. Místo Přemysla Bičovského přichází Lukáš Přerost. Po podzimu celkem lichotivá čtvrtá příčka. Postupové ambice a naděje zhatilo jaro. Arma nakonec sedmá se ztrátou motivace. Rozčarování zmírňovala bezesporu rekonstrukce stadionu – vlekoucí se a oddalovaná jako nekonečné české teleseriály… Dostavena byla nová hlavní tribuna s moderním sociálním zařízením. Instalováno osvětlení, vyhřívaný trávník. Stadion má kapacitu pro 4.000 diváků, stavbu prováděla mostecká firma MetallQuatro. Byla započata v březnu 2013. Po mnoha letech slibů a odkladů se už ústečtí nemusí stydět za svůj fotbalový svatostánek, jejíž tribuna se tyčí k nebesům jak newyorské mrakodrapy! Ústečtí fans byli poprvé vpuštěni do ochozů ústeckého zázraku v pátek 5. září 2014 v zápase III. kola poháru FAČR Ústí – Liberec 0:3. 19. září se uskutečnila premiéra pod umělým osvětlením v duelu Ústí – Vlašim, aby den poté se mohlo uskutečnit oficiální otevření. Primátor města Vít Mandík společně s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou přestřihli pásku a předali tak symbolicky areál sportovcům.

Sváteční den D zažil ústecký Městský stadion 22. března 2017, kdy se v přípravném mezistátním utkání střetla Česká republika s Litvou – 3:0 (0:0), 3.959 diváků.

Tady vzpomínkové retro – leckdy chaotické, místy útržkovité končí. Přeji všem hráčům bývalým i současným, trenérům, činovníků, příznivcům, fandům Army Ústí nad Labem životní pohodu, radost z výkonů i výsledků do příštích ročníků!