Ladislav Pražan

Přinášíme vám životopis Ladislava Pražana, člena Síně slávy ústeckého fotbalu, kterým se stal v rámci 5. Galavečeru ústecké Army na Větruši dne 30. 11. 2018:

Fotbalový žák, dorostenec a hráč „Army“ Spartaku Ústí nad Labem – Armaturka od roku 1958 do roku 1983, s přestávkou výkonu základní vojenské služby v ASD Dukla Praha v letech 1967–1969.

Ladislav Pražan (*03. 04. 1948 ve Františkách (okr. Chrudim)):

„Útlé (předškolní) mládí jsem prožil v hospodářských staveních na vesnicích českomoravské Vysočiny. Po osídlování pohraničí, od roku 1954 s rodiči jsem školská léta a vzdělání pobíral v 6.ZDŠ Moskevská a SPŠ strojní a elektrotechnická v Ústí nad Labem, Resslova 5.

K prvním fotbalovým krokům na velkém fotbalovém hrišti Army mne přivedl i úspěšný druholigový a slavný ročník 1958 – 1959, kdy jsme jako žáci hráli občas i předzápasy a chodili sbírat míče za branku ligových, mistrovských zápasů. Mými prvními fotbalovými trenéry byli otcové starších žáků v týmu, pan K. Chlapec a M. Bár.

Nadšení pro fotbal podpořily i další skutečnosti:

- matka pracovala s SČA na montážní hale ventilů, tj. v podniku, zaměstnávajícím i ligové plejery 1952 – 1958 Army (J. Lamač, J. Svoboda, S. Ehnert, L. Slezáček, L. Žejdlík, J. Majer i funkcionářské vedení fotbalu i firmy SČA.

- dalším rozhodným elementem pro fotbalový vývoj a věčný zájem (lásku k fotbalu – dodnes trénuji mládež), byly 2 individuální tréninky v roce 1959 s internacionálem Ladislavem Ženíškem (Řím 1934), který razil „kopej nártem, levou, pravou!“

- úspěchy v mládežnických turnajích – a) přeborník ČSR z turnaje žáků v Přelouči – trenéři J. Vrba, Fr. Dokoupil s vítězným finále 3:1 se Slovanem Bratislava; b) mistr ČSSR – krajských dorosteneckých týmů v roce 1965 – trenér J.Rydval, opět finále s MV Bratislava a 3:1; c) s juniorkou Dukly Praha na turnajích COPA Viareggio (1. místo 1968, 3. místo 1969).

V dospělém týmu Army (Spartaku Ústí n.L.) jsem startoval od 17 let, od 1965 do 1967 v krajských divizních soutěžích s trenérem V. Špindlerem.

Po vojně, v ligovém týmu II. celostátní soutěže s trenérským vedením slavného Karla Kosaře, K. Bílka – zájezd do Sýrie „pražáků“ – Fr. Ipsera, Šindlera, Cipryse, V. Ryse, Ing. Q. Kilba skončil jsem za trenéra Dittricha.

Jsem osobně velmi zavázán a vděčný všem ústeckým trenérům, funkcionářům a rodilým spoluhráčům, kteří v minulém století byli přítomní a svědky 25leté hráčské kariéry (přes 1 000 utkání) Ladislava Pražana i s překonáváním 3 těžších zranění/nemocí a návratům (přes Střížovický kopec, kde jsme běhali).

Na fotbal jsme nikdy nezanevřel a po skončení fotbalové éry 1958 – 1983 v ARMĚ (mimo základní vojenskou službu – Dukla Junioři) jsem odehrál 5 let divize B za ČFK Braňany + jsem zažil (i vyzkoušel) fotbal ve všech soutěžích až po nároďák ČR a trénoval dorost Army (1970/1971 – M. Vaniak, P. Doležal); ligové žáky r. 1977 – 1981 (J. Jarošík, Studený, V. Ryška ml.), ligový dorost Teplic (1978 – 1982 – J. Rezek, Š. Vachoušek, P. Benát).

V trenérském životě jsem dál trénoval a trénuji.