Pětizápasová šňůra bez prohry je u konce, Arma v Hradci Králové padla

21. 11. 2020 | fchk.cz, Zdeněk Kamínek ml.

Hradec Králové - Souboj prvního týmu tabulky s třetím byl ve znamení duelu Hradce Králové s Ústím nad Labem. Východočeši v utkání 8. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY ČR potvrdili roli favorita, Arma tak po pěti kolech bez porážky musí opět okusit její hořkost.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA 2020/2021, 8. kolo, 21. 11. 2020, 13:30 hod.
Všesportovní stadion, Hradec Králové

FC Hradec Králové

FK VIAGEM Ústí nad Labem

5:1 (1:0)
Branky: 22. a 76. Prekop, 47. Urma, 62. Záviška, 83. Samko – 55. Písačka. ŽK: 28. Kodeš, 32. J. Král, 60. Urma – 45. J. Peterka, 56. Hudec, 79. Miskovič. Rozhodčí: Dubravský – Kubr, Antoníček.
FC Hradec Králové:

Ottmar – Mejdr, Donát, J. Král (88. F. Novotný), Urma – Soukeník, Kodeš, Záviška, Kateřiňák (77. Samko) – Vlkanova (C) (88. Leibl), Prekop (85. Šípek).

FK VIAGEM Ústí nad Labem:

Tvrdoň – Hudec, Brak, M. Bílek, J. Peterka (C) – Písačka (77. Chodora), Prošek, Bazal (77. Cantin), Emmer (66. Miskovič) – Čičovský (66. Koubek), Kušej.

Svěřenci kouče Zdenka Frťaly vstoupili do sobotního duelu aktivněji, častěji byli na polovině hostů a snažili se o postupné útoky. První střelu utkání si připsal kapitán Vlkanova, který po rychlé souhře nepříjemně vypálil zpoza šestnáctky. Míč však mezi tři tyče nezamířil. Ve 21. minutě se k nebezpečné hlavičce probojoval Erik Prekop, jen těsně netrefil.

Hned vzápětí se před vápnem dostal k propadlému balonu a vyslal krásnou pumelici z dvaceti metrů přímo do šibenice, 1:0. Své štěstí z větší vzdálenosti zkusil i Adam Vlkanova, jeho pokus byl tečovaný a skončil mimo.

Ústecká Arma o sobě dala poprvé vědět ve 39. minutě po přímém kopu Kušeje. Brankář Radim Ottmar na zadní tyči skvěle zasáhl a Votroky podržel. Z následného protiútoku nebezpečně zakončoval Jan Záviška, ústecký Marián Tvrdoň jeho ránu vyrazil.

Hradečtí vstoupili do druhé pětačtyřicetiminutovky druhým gólovým zásahem. Otto Urma rozehrál přímý kop z levé strany na zadní tyč, kde hostující obrana nedokázala na malém vápně uhlídat Jiřího Kateřiňáka, který dostal míč do brány, 2:0. V 55. minutě se hráči Ústí nad Labem dočkali snížení. Na centr Bazala si za obranu domácích naběhl Matyáš Písačka a propálil Radima Ottmara, 2:1.

Hosty tato trefa povzbudila. O pár okamžiků později postupoval sám Prošek, vyhnul se Donátovi a jen těsně netrefil domácí branku. Ovšem v 62. minutě sehráli Votroci ukázkový protiútok, který bleskově zakončil střelou na přední tyč Jan Záviška, 3:1. Poté se Jiří Kateřiňák opřel do centru z pravé strany halfvolejem, bránu o kousek minul.

Příkladnou bojovnost ukázal v 76. minutě Erik Prekop. Svým důrazem v pokutovém území donutil hostující obranu k chybě, zmocnil se balonu a podruhé v utkání rozvlnil síť, 4:1. O osudu zápasu bylo již rozhodnuto, ale fotbalisté Hradce Králové nadále útočili a bavili se fotbalem. Příkladem byla 83. minuta. Záviška se na pravé straně probojoval až do vápna, poté nezištně nahrál pod sebe, kde již číhal střídající Denny Samko, jenž stanovil konečný stav na 5:1.

Ohlasy trenérů

Zdenko Frťala (FC Hradec Králové): „Zápas jsme zvládli dokonale, co se týče taktiky a určitého záměru. Kluci splnili na sto procent to, co s čím jsme do utkání šli. Vítězství se netvořilo lehce, za stavu 2:0 soupeř snížil na rozdíl jedné branky a přišla pasáž, kdy při dalším inkasování by se střetnutí vyvíjelo jiným směrem. Věřili jsme, že duel dotáhneme do vítězného konce a tři góly po krásných akcích byly odměnou pro hráče. Všichni podali nadstandardní výkon.“

Jiří Jarošík (FK Ústí nad Labem): „Dostali jsme zaslouženě přes prsty, všichni si mysleli, že to půjde samo. Zápas o první místo jsme nezvládli, musíme opět spadnout všichni nohama na zem, být na sebe tvrdší a pracovat na sobě. Hradec Králové byl kompaktní, nažhavený, připravený, hrál dobře v bloku, napadal nás a udělal pro výsledek více. My se naopak dopouštěli chyb, za které jsme zaplatili. Podobné duely musíme hrát více fotbalově a přidat více houževnatosti, hrát srdcem. Z prohry se musíme ponaučit, naštěstí se nyní hrají soutěžní kola v rychlém časovém sledu. To by mohlo být pro nás v tomto případě lepší.“